Rusya, Ukrayna’ya bomba ve füze yağdırdı; Zelenski bir Su-25 savaş uçağı düşürdüklerini açıkladı

T24 Dış Haberler

Rusya’nın cumartesi günü Ukrayna’nın Harkov, Dnipro ve Karadeniz liman kenti Odesa’ya yaptığı saldırılarda en az 2 kişi hayatını kaybetti, bir gıda fabrikası yandı, altyapı, evler ve ticari yapılar zarar gördü. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın gün boyunca sekiz farklı türde füze ve 70 güdümlü bomba kullandığını ifade etti. Zelenski, ayrıca cumartesi sabah saatlerinde Harkov ve Dnipro’yu hedef alan 13 İran yapımı Şehit dronu düşürdüklerini bildirdi.

Sosyal medya üzerinden yaptığı günlük açıklamasında Moskova’nın barış için niyeti olmadığını ifade eden Zelenski, “Rusya sadece zorla Ukrayna’yı rahat bırakır” ifadelerini kullandı. Zelenski ayrıca haziranda İsviçre’de yapılacak dünya barışı zirvesinin “başarılı olmak zorunda olduğunu” ifade etti. 

Zelenski ayrıca Ukrayna’nın 110. mekanize birliğinin Rusya’nın ilhak ettiğini söylediği Ukrayna bölgelerinden Donetsk’te bir Rus Su-25 savaş uçağı düşürdüğünü bildirdi. 

Harkov Valisi Oleg Sinehubov, Rus saldırılarında 49 yaşında bir adam ve 82 yaşına bir kadının öldüğünü söyledi. Sinehubov, ayrıca daha sonra gıda fabrikası olduğu duyurulan bir işyerinde Rus füzeleri nedeniyle yangın çıktığını ve altı kişinin yaralandığını bildirdi.  

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, cuma günü yaptığı açıklamalarda Moskova’nun bu sene şu ana kadar 547 kilometre kare Ukrayna toprağını kontrol altına aldığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir