Vincenzo Montella: Geleceğe bakıyorum!

Polonya maçı öncesinde basın toplantısı düzenleyen A Milli Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, takım kurgusunu, oyuncu seçimini ve mentalitesini anlattı.

Polonya’nın ilk rakip Gürcistan’ın oyun sistemine yakın bir futbol oynadığına katılmayan İtalyan teknik adam, “Benzer gibi ama çok da benzer değil. Farklı özellikler barındırıyorlar” yorumunu yaptı.

Bir gazetecinin, ilk 11’i belirleyip belirlemediği, bunlardan kaçının Polonya karşısında oynayacağı sorusuna kaçamak yanıt veren Montella, “Futbolcularımızın hepsi oynayacak kapasitede. Sadece 11 futbolcuyla bütün maçları oynayacağınız bir futbol kalmadı. Planlarınızı yaparken 16 futbolcu üzerinden yapmanız gerekiyor. Bazı isimleri belirledim ama turnuvaya 8 gün kala bazı futbolcuları da dinlendirmem gerekiyor. Bazıları mutlu olmayacak” ifadesini kullandı.

Arda Güler’in sağ kanatta mı yoksa forvet arkası olarak mı kullanılacağı sorusunu da yanıtlayan ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, “Arda Güler iki pozisyonda oynayabilen bir oyuncumuz. Bizim oyun sistemimize göre de sağ kanat pozisyonunda çok rahat oynayabilir” dedi.

Montella, kadroyu oluştururken zorlanıp zorlanmadığı sorusunu da şöyle cevapladı:

“Ayrılan oyuncuları seçerken çok zorlandım. Hocalar bazı kararlar almak zorunda. İstatistiklere bakarak almıyoruz o kararları… O zaman hocanın burada işi yok. Geleceğe yönelik bir oyuncuyu kadronuza katarken, bazı dengeleri gözetmeniz gerekiyor. Doğru özelliklerin bir karışımını yapmak zorundayız. Genç oyuncuları kadroya kattığımızda denge bozuluyor mu, bu önemli. Bazı oyuncularımızın sosyal medya paylaşımlarını gördüm ve benim hoşuma gitti. Bayrağa olan bağlılıklarını ilettiler.”

Konuşmasını sürdüren Vincenzo Montella, “Ben genelde geçmişe değil şimdiye ve geleceğe bakarım. Hazırlanırken de full konsantrasyonla hazırlandık. Birlikte zaman geçirdikçe bir aile olduk ve bu duyguyu sahaya yansıtacağız. O sorumlulukla ve bilinçle ülkemizi temsil etmek zorundayız. Şampiyonaya bu mentalite ile hazırlandık” dedi.

EURO 2024 YOLUNDA İKİNCİ SINAV

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2024) hazırlanan A Milli Takımımız, bugün deplasmanda Polonya ile karşılaşacak ve bu önemli yol için ikinci ve son sınavını verecek. Ay-yıldızlı ekibimiz, kampın ilk bölümünde İtalya ile oynamış ve 0-0 berabere kalmıştı.

Türkiye saatiyle 21.45’te başkent Varşova’da bulunan PGE Narodowy Stadyumu’ndami mücadeleyi, Macaristan Futbol Federasyonu’ndan Balazs Berke yönetecek ve karşılaşmayı TRT Spor naklen yayınlayacak.

ZEKİ VE YUSUF İDMANA KATILMADI

A Milli Takımımız, Polonya maçının son çalışmasını tamamladı, antrenmanda, sakatlığı bulunan Zeki Çelik ile üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan Yusuf Yazıcı katılmadı.

Polonya’nın Opalenica Kasabası’ndaki kamp tesisinde Teknik Direktör Teknik Direktör Vincenzo Montella yönetimindeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık olarak gerçekleştirildi. Daha sonra taktik çalışmaya geçildi. Ay-yıldızlılar bunun ardından Poznan’dan Varşova’ya geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir